Schoolicantera

Με τη δύναμη του Λόγου οι μαθητές – Oλοκληρώνονται αύριο οι διαλυκειακοί ρητορικοί αγώνες

Με τους μαθητές να δίνουν Λόγο σε σκέψεις, επιχειρήματα και κυρίως, να έχουν το θάρρος της γνώμης και της έκφρασης πραγματοποιήθηκαν και φέτος οι διαλυκειακοί ρητορικοί αγώνες στο 1ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και τους σχολικούς συμβούλους.

Οι αγώνες ξεκίνησαν σήμερα, και ολοκληρώνονται αύριο στο χώρο του σχολείου.

Μαθητές λυκείων του νομού λαμβάνουν μέρος σε αγώνες επιχειρηματολογίας και αντιπαρατεθούν κατά ομάδες ανταλλάσσοντας συγκροτημένα και ευπρεπώς απόψεις στο πλαίσιο της αντιλογικής σκέψης.

Πρόκειται για ένα εγχείρημα κατάδειξης των θεμελιωδών συστατικών του Πολιτισμού μας και της Δημοκρατίας. Τα παιδιά δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την όλη διαδικασία, ενώ επιχειρηματολογούν πάνω σε διάφορα ζητήματα.

Είναι μία διαδικασία που γνωρίζει ιδιαίτερη ανταπόκριση από τα Τρικαλινά σχολεία, όπως άλλωστε και σε περιπτώσεις άλλων διαγωνισμών.

Με τρία αγωνίσματα, τους Διττούς Λόγους, τον Αυθόρμητο Λόγο και τον Προτρεπτικό Λόγο, οι μαθητές δίνουν ένα δείγμα της ελεύθερης κριτικής σκέψης τους, του πρωτότυπου συνειρμικού λόγου καθώς και της προσπάθειας πειθούς στηριγμένης σε επιχειρήματα.

Οι αγώνες θα ξεκινήσουν αύριο στις 8 το πρωί και μετά το τέλος των τελικών θα γίνει η απονομή των επάθλων σε όλα τα αγωνίσματα καθώς και στους τρεις πρώτους καλύτερους ομιλητές των διττών λόγων.

Οι προκριθέντες στον τελικό:

Αποτελέσματα Αυθόρμητου Λόγου

Προκριθέντες στον Ημιτελικό

(με αλφαβητική σειρά)

Ζουλιανίτη Ροδάνθη-Ζωή       Α         Ι. ΓΕΛ “Αθηνά”

Κορκή Ελένη  Α         Ι. ΓΕΛ “Αθηνά”

Κουτσιούμπας Χαράλαμπος   Β         1ο ΓΕΛ

Μάνου Σωτηρία          Α         3ο ΓΕΛ

Μπάλτου Ομηρόλη     Β         Μουσικό Σχολείο

Νικολάου Ηλιάνα       Α         Μουσικό Σχολείο

Πασσιά Κωνσταντίνα Β         Μουσικό Σχολείο

Τρίψα Χριστίνα           Α         7ο ΓΕΛ

Αναπληρωματικοί Αυθόρμητου

(με σειρά προτεραιότητας)

1 Παιάνα Κατερίνα     Β         8ο ΓΕΛ

2 Λόη Μαρκέλα          Α         ΓΕΛ Οιχαλίας

3 Μητσιάδη Ζαχαρένια           Β         4ο ΓΕΛ

4 Γκουζιώτης Κωνσταντίνος   Α         8ο ΓΕΛ

5 Φλούλης Απόστολος           Β         ΓΕΛ Οιχαλίας

6 Κουρσοβάλη Ηλιάνα           Β         6ο ΓΕΛ

7 Αζέλη Μαρία           Α         Μουσικό Σχολείο

8 Μουζούρας Άρης     Α         2ο ΓΕΛ

 

Αποτελέσματα Προτρεπτικού Λόγου

Προκριθέντες στον Ημιτελικό

(με αλφαβητική σειρά)

Γκανά Αγγελική          Α         8ο ΓΕΛ

Λιάνος Γεώργιος         Α         Μουσικό Σχολείο

Ντελλής Αθανάσιος    Γ          5ο ΓΕΛ

Ξάνθου Ουρανία         Γ          ΓΕΛ Οιχαλίας

Οικονόμου Ζωή          Β         5ο ΓΕΛ

Παπαχρήστου Εύα      Β         8ο ΓΕΛ

Χύτα Κυριακή Α         6ο ΓΕΛ

(Λόγω ισοβαθμίας προκρίνονται επτά ομιλητές)

Αναπληρωματικοί  Προτρεπτικού

(με σειρά προτεραιότητας)

1 Κούβελα Ευθυμία    Α         Ι.ΓΕΛ “Αθηνά”

2 Καλκάνη Σταυρούλα            Γ          8ο ΓΕΛ

3 Μακρή Ευαγγελία    Α         Ι.ΓΕΛ “Αθηνά”

4 Κότσι Σύλβα            Α         ΓΕΛ Βαλτινού

5 Φλούλη Δήμητρα     Α         ΓΕΛ Οιχαλίας

6 Λεπεντσιώτη Μαρία            Γ          8ο ΓΕΛ

 

Αποτελέσματα Διττών Λόγων

(Με τυχαία σειρά)

1η Ομάδα

Σακκά Δήμητρα, Γ τάξη, 8ο ΓΕΛ

Βέλλιου Χριστίνα, Β τάξη, 4ο ΓΕΛ

Σκαμπαρδώνη Ειρήνη, Α τάξη, Μουσικό Σχολείο

 

2η Ομάδα

Αναγνώστου Ελένη, Γ τάξη, 1ο ΓΕΛ

Σακκά Ζωή, Β τάξη, 8ο ΓΕΛ

Κωστοπούλου Ευαγγελία-Μαρία, Α τάξη, Ι.ΓΕΛ «ΑΘΗΝΑ»

3η Ομάδα

Μίχος Γεώργιος, Γ τάξη, ΓΕΛ Οιχαλίας

Χύτα Μαριάννα, Β τάξη, 4ο ΓΕΛ

Φατλέ Δέσποινα, Α τάξη, Μουσικό Σχολείο

4η Ομάδα

Δήμου Δημήτριος,  Γ  τάξη, 8ο ΓΕΛ

Πλευρά Χρυσούλα, Β τάξη, 1ο ΓΕΛ

Παπαχρήστου Γεωργία, Α τάξη, Ι.ΓΕΛ «ΑΘΗΝΑ»

 

Οι είκοσι (20) καλύτεροι ομιλητές των Διττών Λόγων

( αλφαβητικά )

Αναγνώστου Ελένη    Γ          1ο ΓΕΛ

Βέλλιου Χριστίνα       Β         4ο  ΓΕΛ

Δερμίσης  Χρήστος     Α         1ο  ΓΕΛ

Δήμου  Δημήτριος       Γ          8ο  ΓΕΛ

Κοτσόπουλος Χρίστος            Β         4ο  ΓΕΛ

Κωνσταντάκος  Απόστολος    Β         8ο ΓΕΛ

Κωστοπούλου Ευαγγελία – Μαρία    Α         Ι.ΓΕΛ. Αθηνά

Μίχος Γεώργιος          Γ          ΓΕΛ  Οιχαλίας

Μπάρδα Χριστίνα       Β         ΓΕΛ  Οιχαλίας

Μπιλιάλη Στυλιανή     Γ          ΓΕΛ  Βαλτινού

Πλευρά Χρυσούλα     Β         1ο  ΓΕΛ

Πλιάτσικα Θεοδώρα   Β         1ο ΓΕΛ

Ράρρα  Άλκηστη         Β         ΓΕΛ Βαλτινού

Σακκά  Δήμητρα          Γ          8ο ΓΕΛ

Σακκά  Ζωή     Β         8ο ΓΕΛ

Σκαμπαρδώνη Ειρήνη Α         Μουσικό  Σχολείο

Τσάλλα  Μαρία           Β         7ο ΓΕΛ

Τσιάρα  Αρετή            Α         Μουσικό  Σχολείο

Φατλέ  Δέσποινα         Α         Μουσικό  Σχολείο

Χύτα Μαριάννα             Β       4ο  ΓΕΛ

Back to top button